Sunday, June 5, 2011

Some of the buys in Bremen




After Greece we went to Bremen for a day and the only shop I went, was Primark. I would have gone gladly to other shops also but finding the hotel took little longer time then expected and so I had only few hours to shop in Waterfront. So these are some of the things I bought. The canvas bag and striped jacket are my favourites, I wear them all the time. The jacket has large collar and you can put it up to protect from the wind. Very practical and pretty at the same time!

Pärast Kreekas käiku olime me päeva ka Bremenis. Ma lootsin Waterfront kaubanduskeskuses kõik poed läbi käia, kuid kahjuks võttis hotelli leidmine oodatust kauem aega ja seetõttu lühenes aeg, mis poodidele jäi.
Seega otsustasin vaid Primarkis käia. Siin on mõningad ostud. Triibuline jakk ja käekott on mu lemmikud ja ma kannan neid peaaegu iga päev. Jakil on suur krae, mille saab üles panna tuule kaitseks. Väga praktiline ja samas ilus!

Friday, June 3, 2011

Khaki sandals




These ones I bought in Bali in some street shop and they cost only approx 8 euros. They are super comfortable, but little slippery. There have been few incidents when I almost fell off the stairs. 

Last few days have been nice and warm in Estonia and I got a chance to tan in my balcony. I must praise the coconut oil..I can use it while tanning (it moisturizes skin, makes the tan more even and helps to prevent the sunburn), to moisture my hair as oil mask and also in cooking. 

Ma ostsin need sandaalid Balilt mingist suvalisest tänava poest ja need maksid kõigest 8 eurot. Nad on väga mugavad, kuid veidi libedad kahjuks. Paaril korral oleksin ma peaaegu trepist alla lennanud.

Viimased paar päeva on Eestis väga ilusad olnud ja mul õnnnestus isegi päevitada. Siinkohal tahaks kiita taaskord kookosõli, mida kasutasin päevituskreemi asemel. See niisutab nahka, aitab ühtlasema päevituse saada ja ära hoida päikesepõletust. Lisaks saab seda kasutada tõhusa juuksemaskina ja toitude sees.

Wednesday, June 1, 2011

Random shots in Rhodes / Pilte Rhodosest

 Flip flops: Tommy Hilfiger, Bikinis: H&M, Sunglasses: Primark


 Ring: H&M




 They sold those slippers everywhere and in every colour. Very nice and useful in my country where we have minus 25 degrees in winter.




Here are some random pictures I made in Rhodes.


Siin postituses on lihtsalt mõningad pildid, mis ma tegin Rhodosel.

Tuesday, May 31, 2011

Rhubarb cheesecake /rabarberi juustukook







In one of the little food stores in Greece I noticed a very interesting item on the shelf. There was a Cheesecake Cream powder. Never seen anything like this in Estonia. You only have to whip it with milk and the cheesecake cream is ready. I made my cheesecake with rhubarb. I sliced the rhubarb into little pieces and mixed it with sugar. After the sugar had absorbed into rhubarbs I added it to the cheese cream.
I made the bottom from 200 grams of crushed Digestive cookies and 100 grams of melted butter. I also added littlebit water so it wouldn't be too dry. The cake is even better when you add some fresh peppermint. I added peppermint as for decoration but next time I would add it to the cream, since it added really good flavour. You can put the cake into refrigerator for a little while but you can also eat it right away.

Kui ma Kreekas käisin, siis ühes poes märkasin pulbripakendit, kus oli peale kirjutatud "Cheesecake Cream" ja otseloomulikult pidin seda proovima. Eriti, kuna see maksis vaid 1 euro ja 80 senti ja valmistamine oli ülilihtne. Kõrval müüdi isegi purustatud küpsiseid, kuid ma arvasin, et sellega saan kodus ka ise hakkama.
Seega, põhjaks purustasin 200 grammi Digestive küpsiseid ja segasin ca 100 grammi sulatatud võiga. Õige pisut lisasin ka vett, et põhi kuiv ei tuleks.
Seejärel vahustasin Cheesecake Creami poole liitri piimaga, nagu pakendil õpetus näitas. Vahustama pidi 5 minutit, kuid kahe minutiga oli segu juba täiesti paks. Tükeldasin seejärel rabarberid ja segasin neid väikse koguse suhkruga. Seejärel segasin rabarberitükid kreemi. Panin ümmargusse lahtikäivasse vormi küpsetuspaberi põhja ja peale surusin küpsisesegu. Seejärel lisasin kreemi. Ma panin koogi veidikeseks ajaks külmutuskappi, kuid iseenesest peaks saama seda ka kohe süüa. Koogi kaunistasin piparmündi lehtedega, mis andis eriti hea meki. Järgmine kord lisaksin piparmündi juba kohe kreemi sisse...ohtralt.

Sunday, May 29, 2011

all the colours meet on one shirt





Well, almost all colours..This colourful shirt caught my eye in one of the Mango stores. I liked that the colours are embroidered not printed. Only bad thing with embroidery is that you can only hand wash it. The pictures are taken in Lindos ancient ruins (if you are choosing which ruins to visit in Rhodes then these should be in the best condition).


Sellel Mango särgil on peaaegu kõik värvid olemas. Mulle meeldis see särk just seetõttu, et värvid olid särgile tikitud, mitte prinditud. Pildid on tehtud Lindose varemetes (kui keegi on valiku ees, et milliseid varemeid Rhodosel külastada, siis Lindose varemed peaksid olema kõige paremas seisukorras).

Wednesday, May 25, 2011

Rhodes evenings





 Bag from Matahari store in Bali, scarf: Seppälä, blazer: Asos, shoes: Asos, jeans: Zara

These are pictures from the later time of the day when we were in Rhodes. 
The blue and white striped cardigan is the one I ordered long time ago. It came 4 weeks from UK..don't know why the UK post so slow was (maybe the royal wedding affected it). Anyway, it's super comfy and I will wear it a lot this summer. 

Need on pildid õhtutest, mis me veetsime Rhodosel.
Sinise-valge triibuline kardigan on see sama Motel'i oma, mille ma tellisin päris tükk aega tagasi. Pakk tuli Suurbritannias ca 4 nädalat, et ma kahtlustasin, et see juba kaotsi läinud. Igatahes, kardigan on väga pehme ja mõnus ja saab kindlasti mu selle suve üheks lemmikuks.

Saturday, May 21, 2011

Floral dress and floppy hat










On the second day of our trip we went to see the Rhodes's old town. As I said in my previous post I loved it!
I wore a floral dress bought from Mango last summer and flats from Primark bought last spring in Bristol. The floppy hat I had wanted for such long time I bought in Rhodes in some random street shop. It was quite useful since the sun was very intensive and sometimes my head needed some break from the direct sunlight.
Apologies for overloading the pictures but I couldn't choose between them.

Teisel päeval Kreekas läksime me Rhodese vanalinna jalutama. Nagu ma ka eelmises postituses ütlesin, siis mulle väga meeldis seal ja kultuurihuvilistele julgeksin soovitada seda kohta küll külastamiseks.
Ma kandsin Mangost ostetud lillelist kleiti ja Primarkist ostetud sandaale. Kaabu, mida ma pikalt tahtnud olin, ostsin ma Rhodesest. Vabandused nii paljude piltide pärast, ma lihtsalt ei oskanud valida nende vahel.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...