Thursday, July 28, 2011

the Mint
As I was in Tallinn I visited Zara and bought myself a lightblue cardigan. I wanted something in cheerful colours to embrace the summer. And when I arrived in Tartu I bought also a matching nail polish. It is from Maybellinne Colorama collection of which fan I have become recently since it has so much cool colours.Particular colour is Green Park. If anyone is seeking for mint nail polish than this is the one!
Approximately a month ago I made a post about my plan of getting healthier. Well, I stopped the running soon but instead I walk every day a lot and almost every day and evening I go to swimming. On day time I usually go by the lakes near Tartu and evening time I swim in the river that is 10 minutes walk from my home. My plan of eating healthier has been a succesful though sometimes I treat myself with sweets and pizza. The result is that I have lost 2 kg and few sentimetres. In summer it is so easy to be healthier since all the delicious vegetables and fruits are so ripe. Also eating watermelon every day is cleaning the body. I also do very often the coffee peeling but I can't understand if I have lost any cellulite or not.

Tallinnas käies külastasin ma otseloomulikult ka Zarat, kust ostsin erksa helesinise kampsuni. Tartusse jõudes ostsin ka juurde sobiva küünelaki. See on Maybellinne Colorama kollektsioonist, mille fänniks ma olen hakanud just erksate ja ilusate värviliste toonide tõttu. Antud küünelaki toon on Green Park. Kes soovib mint (mündi?) tooni küünelakki, siis see peaks väga hästi sobima!
Umbes kuu tagasi (või ka kauem) ma tegin postituse tervislikuks hakkamisest. Kuigi ma väga pikalt ei jooksnud, siis ma asendasin selle tegevuse jalutamisega ning ujumisega. Ma kõnnin iga päev päris palju ja ujumas käin ca 2 korda päevas. Päevasel ajal tavaliselt käin mõne järve ääres, mis Tartu lähedal on ja õhtusel ajal käin Emajõe ääres. Tervislik söömine on olnud väga lihtne, kuna suvel on kõiksugused köögiviljad ja puuviljad nii küpsed ja head, et söön neid hea meelega. Samuti igapäevane arbuusi söömine mõjub kehale puhastavalt. Selle tulemusena olen alla võtnud peaaegu kaks kilo ja paar senitmeetrit. Kaalust on mul enamvähem ükskõik, kuid sangade väike vähenemine on küll rõõmsaks teinud. Kohviga koorimist olen usinati teinud, kuid kas ka tselluliit on vähenenud..ei tea. Otseselt aru ei saa.

19 comments:

 1. Sa oeld väga ilus! :) Värvid on ka super! Ja küünelakk on imeilus. Paar päeva tagasi just mõtlesin seda osta, aga pudelis ei tundunud see värv nii kena.

  ReplyDelete
 2. turquoise looks great on you!
  love those sandals
  xoxo

  ReplyDelete
 3. This colour is so beautiful. Love that ring!

  x
  Michelle
  www.michellesstylefile.blogspot.com
  GIVEAWAY

  ReplyDelete
 4. Everything is so gorgeous ;)

  ReplyDelete
 5. Beautiful photos, outfit, your hair and blue color! LOVE IT! :))

  http://liberty-walk-sara.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. That turquoise is amazing on you. Love the details of the outfit and the ring of course!!


  Lots of love from Sydney,

  x Kel

  playing an impostor

  ReplyDelete
 7. love the colors and ring!

  xo Ashleigh

  www.thedaileigh.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. This color look Stunning on You!

  I'm your new follower!

  Stop by and check us out!

  GlamThings

  ReplyDelete
 9. lovely! one of my favourite colours.. :)
  do you know any Finnish? I'm from Finland.

  xx indie by heart

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...