Sunday, October 14, 2012

Bits of knitsWell tomorrow I'm off to Tallinn to fly to Dublin. Though it was known that the weather might be horrible I had a secret hope, there's one dry day on my trip...yeah, that's not gonna happen, there's heavy showers and cold temperatures every day. Sort of the same weather what's in Estonia at the moment and which gives me so many sneezes...and this is the reason why I need many lovely jumpers and cardigans (looking for cable knit, angora, cashmere) and cute scarfs and hats and gloves. www.H&M.com has been already gone through (huuuh I love the knit that Lana del Rey, my current fav singer, has on singing Blue Velvet). Also we have Primark nearby, the very first Primark that was opened and is still opened. Also here are some my autumn pictures:)

Homme ma sõidan Tallinnasse, et sõita sealt edasi Dublinisse. Ilm tõotab tulla kohutav, kuid seda enam on põhjust osta nunnusid ja pehmeid kudumeid: kampsuneid, salle, kindaid, sokke..
H&M koduleht on juba läbi kammitud ja sealsete kampsunite järele õhatud. Palmikud, angoora, kasmiir on see, millele mu radar on seadistatud. Väike vanaema, nagu ma olen:) H&M teeb ka Lana del Rey'ga koostööd ja tema kampsunit Blue Velvet laulus lähen ma kindlasti nillima..H&M kodulehel vähemalt see hetkel olemas veel.
Mõned sügisesed pildid ka ja üles ühele küljele tehtud krunn, mille idee tekkis mul "Eestlanna Pariisis" vaadates. Peanahal oli kuidagi nii mõnus, nagu massaazis oleks käinud, mis on veider, kuna kalasabade jms hakkab mul tihti peanahk sõna otseses mõttes metsikult valutama.
Ja ofkoorss minu uus murumuna mütsike kahe lillega (Tartu Kaubamajast):)

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...