Monday, September 2, 2013

Sunday is back at my house..


After 3 weeks in Tallinn I am finally back in Tartu. It was such a nice morning yesterday...besides the fact that it was so good to wake up at my own bed (especially when after leaving Tallinn I first went to a party house in the woods for a birthday and I did not get much sleep:D), a friend of mine was visiting her home town and came to see me in the morning..we made pancakes and had a coffee. A coffee maker was one of the surprises I found at my house. Also my chilly plant had green pods..can't wait to see them turning red. And to water my chilly I had a new watering can. There is also one more newcomer in my house, a pillow I bought from Hemtex. For other stuff I have to thank my mom for.

It is good to be home though I even got used to Tallinn with those few weeks. But landing home was fun..Besides washing big piles of laundry:D 


Pärast 3 nädalat Tallinnas olemist sain lõpuks koju Tartusse. Lisaks sellele, et oma voodis on väga mõnus ärgata (Tallinna ja Tartu vahele jäi ka üks sünnipäev peomajas, kus ma ilmselgelt väga palju magada ei saanud:D), tegi mu hommiku toredaks ka sõbranna külaskäik, kes kodulinna külastamas oli. Me küpsetasime pannkooke ja tegime kohvi. Viimase jaoks on mul nüüd uus ilus "masin". Lisaks kohvikeetjale on mu aknalauale tekkinud ka uus kastekann ning kastekannu kõrval potis ilutsevad tšilli kaunad. Ma ei suuda ära oodata, kui nad punaseks lähevad..hetkel veel rohelised. Lisaks eelnevale on üks uustulnuk veel koju diivanile maandunud Hemtexist ostetud padja näol.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...