Monday, February 27, 2012

Soho and West Village
They sell these vintage pictures everywhere..I am such a sucker for those. It was quite hard to choose between them but finally I bought only two pieces(one is seen above...Wine, how classy people get wasted..and another one is smaller and has a large high heeled red shoe on it).
If I would have to describe Soho and West Village I would say this part of town is so warm. Everything is so cute, people are so stylish. I've been in NY before two times but I hadn't visited this part of town. If I had only knew what I've been missing. Definitely a place to spend a day or two.

Ühe päeva veetsime me Soho's ja West Village's, mis on kunstnike linnaosa. Seal müüdi igasuguseid ägedaid vintage pilte (kuigi neid põhilisi müüdi igal pool mujal linnas ka). Samuti oli igast lahedaid maale ja nikerdisi, mida kunstnikud müüsid tänaval. Kahju, et sellest isegi rohkem pilte ei teinud.
Kui ma peaksin ühe omadussõnaga seda kohta kirjeldama, siis ma ütleksin kindlasti "hubane". Seal oli lihtsalt nii soe ja mõnus ja sinna tasub kindlasti minna. Ma olen varem ka New Yorgis kaks korda käinud, kuid pole sinna veel sattunud. Oleks ma vaid teadnud, millest ilma jäin...ma tundsin ennast seal nii kodus. Inimesed olid nii ilusad ja stiilselt riides..

3 comments:

 1. I checked your blog and I like it!
  Visit my blog, if u want we can follow each other!
  have a great Monday!

  www.thecurlylady.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Nice blog! I'd be happy if you visited mine and became a follower! :)

  Missingsparkles.com
  INT'L GIVEAWAY

  ♥,
  Minna

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...